İçeriğe geç

Yamaç Paraşütü Pilotluk Mesleği

Pilot olmak herkesin hayalidir. Aslında pilot olmaktaki amaç havada özgürce kalabilmektir. İşte yamaç paraşütü mesleği de bir uçak kullanmıyor olsanız da belki de ondan daha fazla heyecan duyacağınız bir meslektir. Meslek diyorum çünkü yamaç paraşütünü yalnızca spor amaçlı değil aynı zamanda ticari amaçla da yapabiliyorsunuz. Ticari olarak yapmanın hem getirisi yüksek hem de haz duyduğunuz bir mesleği yapabiliyor olmanın ayrıcalığını yaşamanıza imkan sağlamış olmasıdır.

Bu makalemizde de yamaç paraşütü pilotluk mesleği hakkında siz değerli takipçi ve spor sevdalılarına bilgilendirme yapmak istedik.

İlk olarak şunu belirtelim ki yamaç paraşütü mesleği 29.11.2017 tarihli resmi gazetede resmi olarak statü kazanmıştır.

Hayallerinizin peşinden koşmaya karar verdiğinizde ilk olarak yapmanız gereken şey bir kursa yazılmak olmalıdır. Her kurs sizin için uygun olmayabilir nedeni ise bu piyasada kendisine eğitmenim diyen birçok kişi olmasıdır. Eğer siz yeteri kadar araştırma yapmazsanız iyi bir eğitmen bulamazsınız ve bu da ileri de temeli olmayan bir inşaat gibi olursunuz ve aldığınız eğitimin size faydası değil zararı olacaktır.

Eğitim Süreci Nasıldır?

Eğitimi alacağınız eğitmenlerin sertifikalı olması çok önemlidir. Türkiye’de sertifikayı veren farklı kuruluşlar vardır. Örneğin THY, THSF ve Appi Havacılık Derneği gibi .Yamaç paraşütü sertifika programına katılabilmek için 16 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Yaşınızı tamamladıktan sonra ise ailenizin iznini almış olmanız şart. Çünkü 18 yaşından küçükler aile izni olmadan bu programlara katılım sağlayamıyor.

Yamaç Paraşütü Pilotluk Mesleği
Yamaç Paraşütü Pilotluk Mesleği

Yamaç Paraşütü Pilotluğu Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Yamaç paraşütü yapma konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Yani sağlığınız elverdiği sürece sonuna kadar gidebilirsiniz. Belli bir yaştan sonra insanın reflekslerinde azalma ve kemiklerinde zayıflama olacağından zaten kendiliğinizden bu sporu bırakırsınız. Çünkü artık gücünüzün yetmeyeceğini ve cesaret edemeyeceğinizi bilirsiniz. Normal standartlar için konuşacak olursak 85 yaşına kadar bu sporu yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yamaç Paraşütü Ne Kadar Havada Kalabilir?

Yamaç Paraşütü Pilotluğundan Emekli Olunur mu?

Yamaç paraşütü riski olan bir meslektir, ancak şu ana kadar meslekten erken emeklilik gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer siz çalıştığınız firmada sigortalı olarak bu işi yapıyorsanız yaşınız ve sigorta sürenize göre emekli olma hakkına sahip olursunuz.

Yamaç Paraşütü Pilotu Ne Kadar Kazanır?

Yamaç paraşütü pilotu olabilmek için farklı kursları tamamlamanız gerekiyor. Başlangıç, orta ve deneyimli pilot gibi sayabiliriz. Bu seviyeler içerisinde başlangıç aşamasında para kazanabilmeniz mümkün değildir. Orta seviyede ise alacağınız rakamlar kesin olmamakla birlikte 6-7 bin arasındadır. Deneyimli bir pilot olduğunuzda ise 8-10 bin arasında para kazanabilmeniz mümkündür. Eğer bu paraların üzerinde kazanmak istiyorsanız kurumsal hizmet vermeniz gerekiyor.

Yamaç paraşütü pilotu olmak istediğinizde bunu para kazanmaktan ziyade sorumluluk almak şeklinde değerlendirmek daha mantıklı olur. Çünkü havadayken sizinle olan yolcunun tüm sorumluluğu size aittir. Bu yeri geldiğinde kendi çocuğunuz, eşiniz, dostunuz ve yakınınızda olacaktır.

“Yamaç Paraşütü Pilotluk Mesleği” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Ne Kadar Sürede Kendim Yamaç Paraşütü Yapabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button