İçeriğe geç

Fethiye Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi 

kelebekler vadisi fethiye

Fethiye Ölüdeniz bölgesinde bulunan, doğal yaşamı, bitki örtüsü, kamp hayatı ve kelebekleri ile bildiğimiz bir hazine.
Tarihi Likya yolu güzergahında olan kelebekler vadisi, bazen gezginleri muhteşem manzarasıyla karşılıyor, bazen kafasını dinlemek isteyenler için ev sahipliği yapıyor. Ya da eğlenceli bir tatilin mutlak uğrak noktası oluyor. Sizler için kısa bir kelebekler vadisi tanıtımı hazırladık.

Kelebekler Vadisi Neden Özel? 

Kelebekler vadisinin izole bir ortam olması, güzelliğini korumasında onun özel kılınmasında belki en önemli unsur. Etrafı 350 metrelik sarp kayalıklarla çevirili bu alana, sıradan insanlar için sadece deniz yoluyla ulaşım mümkün. Kelebekler vadisinin de korunması için alınan önlemleri de unutmamak gerek. Şu anda kelebekler vadisinin işletmesi, Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi ne aittir. Ölüdeniz in güzelliğine güzellik katan kelebekler vadisinde organik tarım ve biyolojik çözümlenme gibi birçok ekolojik çalışma ile korunmuştur. Kelebekler vadisi ismini de almış olduğu bir çok kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kelebekleri görmek daha çok ilkbaharda mümkündür. Bunun yanı sıra kelebekler vadisinde birde şelale vardır. Yine bu şelalede ilk bahar aylarında belirginleşmektedir. Kelebekler vadisi camping hizmeti de vermektedir.

kelebekler-vadisi-kelebekleri
Benekli kaplan kelebeği

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler vadisi Muğla iline bağlı Fethiye Ölüdeniz bölgesindedir. Ölüdeniz sahilinden kalkan tekneler aracılığıyla gidilebilir. Manzarasını görmek için ise Ölüdeniz – Faralya Köyü güzergahında gitmek gerekli, kara yolu ya da yürüyüş yollarından gidilebiliyor.

Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Kelebekler vadisi tekneleri: Fethiye Ölüdeniz’e ulaşım sağladıktan sonra, (Fethiye de otogarın arkasındaki caddede carrfour önünden 5 dakikada bir ölüdeniz dolmuşları geçmekte) ölüdeniz sahilinde, minibüs durakları hizasında bulunan kooperatif kulübesinden biletinizi alabilirsiniz. Eğer amacınız sadece kelebekler vadisine gitmek ise: yolda size bilet, tekne, tur satmak isteyenlere itibar etmeyin.
Kelebekler vadisi tek yön bilet ücreti: 10 TL’dir.
Kelebekler vadisi tekne saatleri: 
Kelebekler Vadisi’n den Ölüdeniz’e: 9:30 – 10:30 – 11:30- 12:30 – 13:30 – 17:00
Ölüdeniz ’den Kelebekler Vadisi’ne: 11:00 – 12:00 – 13:00 – 14:00 – 15:00 – 18:00
Sefer saatleri ilkbahar ve yaza göre değişiklik gösterebiliyor. Güncel saatleri öğrenmek için sezon dışında bir zamanda gidiyorsanız kelebekler vadisi işletmesinden veya sahildeki kulübeden bilgi alabilirsiniz.
Kelebekler vadisi işletmesi: 0530 302 19 65

Kara Yolu:  Kendi aracınız, Ölüdeniz sahilden kalkan Faralya minibüsleri veya 2 saatlik bir yürüyüş ile: ölüdeniz içerisinden geçen, Faralya yolunu takip ederek kelebekler vadisinin üst kısmına ulaşabilir buradan manzarayı izleyebilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız Faralya köyünden kelebekler vadisine iniş, çıkış yolu mevcut. Fakat bu yol oldukça diktir, tecrübeniz yoksa bu yolu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Zaman zaman bu yolda yaşanan düşmeli kazalar olmaktadır.

Fethiye Yamaç Paraşütü: Fethiye ölüdeniz in olmazsa olmazı yamaç paraşütü uçuşunu gerçekleştirip inişinizi de kelebekler vadisine yapabilirsiniz. Bunun için önceden rezervasyon yaptırmalısınız.
Fethiye yamaç paraşütü işletmesi: 0252 612 74 92

Speed Bot: Speed bot günün her saatinde bulmak mümkün ölüdeniz den ulaşım sağlanmaktadır. Eğer servis teknesini kaçırdıysanız bu yöntem biraz maliyetli olabilir. Yoğunluğa göre 50 TL ile 150 TL arasında değişebiliyor. Bu arada 3 saatlik bir speed bot kiralayıp koyları gezmenin bedeli de ortalama 250 TL
Bunun yanı sıra tur tekneleri ile de kelebekler vadisine gidiliyor fakat gezemiyorsunuz. En fazla 1 saat durabiliyor ve çok kalabalık oluyor, vadi içinde gezmek isterseniz de işletme sizden kelebekler vadisi giriş ücreti isteyebiliyor. Tekne turları tam gün için 30 TL – 50 TL arasında.
Speed bot ve tekne turu iletişim: 0537 228 01 53

Kelebekler vadisi nerede
Kelebekler vadisi krokisi

Kelebekler Vadisi Kamp?

Kelebekler vadisi konaklama içinde harika bir seçenek. Kelebekler vadisinde gün içinde gezebilir, sahilde bulunan restorandan faydalanabilirsiniz. Kelebekler vadisinde camping yapmak isteyen misafirler ise işletmeye ücret ödemek durumunda. İşletmeden bağımsı bir şekilde çadır kurulmasına izin verilmiyor. Kelebekler vadisi kamp alanın da var olan konaklama seçeneklerini değerlendirebilir veya ek ücretini ödeyerek kendi çadırınızı kurabilirsiniz. Peki kelebekler vadisi konaklama ücretleri ne kadar?

Kelebekler vadisi çadır: 90 TL
Kelebekler vadisi lüks çadır: 100 TL
Kelebekler vadisi bungalov: 110 TL
Kelebekler vadisi lüks bungalov: 140 TL (duşlu ve tuvaletli)
Bu fiyatlar kişi başıdır, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ücrete dahildir. Fiyatlar sezon dışında 10-20 TL aşağı çekilmektedir. Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

kelebekler vadisi kamp
Kelebekler vadisi standart bungalov

Kelebekler vadisi’nde otel, pansiyon gibi yapılar mevcut değil. Fakat Faralya bölgesinde kelebekler vadisi manzaralı farklı konaklama seçenekleri bulmak mümkün.

Kelebekler Vadisinde Ne Yapılır?

 1. Bol cana yürüyüş yapabilirsiniz, tarihi Likya yolu güzergahında olan kelebekler vadisi size harika manzaralar sunmaktadır.
 2. Kelebekler vadisi sahilinde denize girebilir, güneşlenebilirsiniz.
 3. Yine kelebekler vadisi sahilinde bulunan restorandan butik lezzetler tadabilirsiniz.
 4. Sahilde bulunan kelebekler vadisi tüplü dalış ekibi ile dalış yapabilirsiniz.
 5. Fethiye yamaç paraşütü ekibi ile uçuş yapıp, muhteşem Ölüdeniz manzarasını, kelebekler vadisini izleyip, kelebekler vadisine iniş yapabilirsiniz.
 6. Kelebekler vadisine yetmez ama en azından 1 gece konaklayıp yıldızları izleyebilirsiniz.

Notlar:

 • Kelebekler vadisi temmuz ağustos gibi aylarda çok kalabalık olmaktadır. Tur tekneleri keyfinizi kaçırabilir.
 • Yürüyüş yolu ile kelebekler vadisine gitmek, ciddi form gerektirir. Ekipmanınız ve deneyiminiz yok ise özellikle yalnız başınıza denemeyin.
 • Kelebekler ve şelale genelde ilkbahar aylarında görülmektedir.
 • Yamaç paraşütü, tüplü dalış, konaklama, tekne turu gibi hizmetler için mutlaka 1,2 gün öncesinden rezervasyon yaptırınız. Sezonda yoğunluk olabiliyor.
 • Yolda yürürken yanına size tur vb. şeyler satmak isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Tur hizmetleri için tarafımıza iletişime geçebilir veya caddelerde bulunan güvenilir acentaları tercih edebilirsiniz.
Fethiye yamaç paraşütü
Kelebekler vadisi yamaç paraşütü

 

“Fethiye Kelebekler Vadisi” hakkında 1 yorum

 1. Geri bildirim: Fethiye Ölüdeniz'de 10 Aktivite | Fethiye Yamaç Paraşütü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button