İçeriğe geç

Yamaç Paraşütü Vinç Kalkış Tekniği

Yamaç Paraşütü Vinç Kalkış Sistemi

Yamaç paraşütünde uçuş yapabilmek için hep tepelerden uçmak zorunda değiliz. Yamaç paraşütü ile uçmanın birden çok yolu var, bunlardan biri de Yamaç Paraşütü Vinç kalkışı.

Vinç sistemini kullananlar daha çok geniş düzlüklerde veya deniz kıyılarında yaşayanlardır. Yüksek tepe bulamayanların yada ulaşımının zor ve zahmetli olduğu yerlerde vinç sistemi tercih edilebilir. Basitçe anlatmak gerekirse uçurtma sistemine benzediği söylenebilir, tabi ucunda bir insan bağlı olunca sistem o kadar da basit değil tabi. Eğitimli ve doğru malzeme ile uygulandığı sürece oldukca güvenli bir sistemdir.

Vinç Sistemi

Vinç motoru :

Taşıyacağı yüke göre gücü 50 cc başlayıp üst sınırı olmayan taşıyıcı ipi toplamak ve boşaltmak için kullanılan, ip gerilimini sabit tutup acil durumlarda ip kesme sistemi olan, havacılık kurallarına uygun şekilde üretilmiş lisanslı motorlardır. Bu motorlar hareketli ve sabit olarak 2 ye ayrılır.
Sabit motor: Yamaç Paraşütü vinç motoru geniş bir düzlük deki zemine sabitlenir çekeceği yüke oranla gücü de aynı oranda çok olmalıdır.

Hareketli Motor ;

Yamaç paraşütü vinç motoru hareket eden bir araca bağlanır araba tekne vb. gibi. Hareketi bir aracın üzerine bağlı olan Yamaç paraşütü vinç motoru, motor gücünden tasarruf edip aracın çekiş gücünü kullanarak halatın gerilimini sabit tutup yamaç paraşütünü çekmeye yarar. Bu sistem büyük motor kullanmak yerine daha küçük motorlar ile çalışmaya olanak sağlar.

Halat :

Yamaç paraşütü vinç sistemlerinde kullanılan halat Termoplastik polietilen malzemeden üretilir ve yüzeyi UV ışınlarına dayanıklı kaplama ile kaplanır. Dayanıklı ve hafif olan bu halat sayesinde güvenli bir şekilde uçuş yapılabilir.

Arif Kemal Buhara icadı vinç sistemi

Yamaç paraşütü vinç sistemi ile uçuş yapabilmek için vinç kalkış eğitimi almış olmalısınız. İlk bakışta tepeden uçmaktan bir farkı yokmuş gibi gözükse de vinç kalkışında ayrı bir kalkış tekniği kullanılmaktadır.
Kısacası uçmak isteyen için hiç bir şey engel değil. İster yüksek yüksek tepelerden özgürlüğe bırakın kendiniz isterseniz engin düzlüklerden vinç ile havalanın. Gök yüzüne bir kez bulaşan birisi bundan vazgeçemez . İnsan oğlu uçma arzusuna o kadar bağlı ki gökyüzüne ulaşabilmek için her türlü zorluğu aşar.

https://youtu.be/awOf7zNxOSQ

GÖKYÜZÜ BİR TUTKUDUR VE TUTKUDAN ASLA VAZGEÇEMEZSİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button