İçeriğe geç

Paraşüt Uçuşu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Paraşüt uçuşu her ne kadar eğlenceli bir spor olmuş olsa da doğru önlemler alınmadığında risk teşkil etmektedir. Paraşüt uçuşları doğru teknikler uygulandığında güvenli bir hale gelmektedir. Paraşüt uçuşu bir havacılık sporu olduğu için mutlaka havacılık kurallarına uyulması gerekmektedir.

Türkiye’de ve dünyada eşsiz güzelliğe sahip birçok paraşüt uçuş yerleri bulunmaktadır. 1980’li yılların başından bu yana geliştirilmiş olan paraşüt uçuşları ekstrem bir spor olmanın yanı sıra doğanın güzelliğini de gözler önüne sermektedir. Yamaç paraşütü basit bir hava aracıdır. Diğer tehlikeli sporlar göz önüne alındığında paraşüt uçuşu 23 sırada yer almaktadır.

Ülkemizde de hızlı gelişmekte olan paraşüt uçuşu özellikle yolcuların güvenliği için bazı testlerden geçmektedir. Paraşüt uçuşu yalnızca profesyonel ve eğitim alanların yaptığı sporlardan birisi değildir. Paraşüt uçuşunu herhangi bir bilgisi olmayan bireyler dahi uzmanlar eşliğinde yapabilmektedir. Gelişen koşullarla birlikte paraşüt uçuşunu ticari bir hale getiren pek çok noktada özellikle tandem uçuşlar yapılmaktadır.

Paraşüt Uçuşu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Paraşüt Uçuşu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavsiye Yazı: Yamaç paraşütü kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Tandem uçuşlarda bir uzman pilot eşliğinde bir yolcu ile uçuş gerçekleştirilmektedir. Tandem uçuşlarda yani iki kişilik uçuşlarda mutlaka yedek paraşüt bulunmaktadır. Hava şartlarının elverişli olmadığı ya da yağışlı rüzgarlı olduğu durumlarda uçuşlar ertelenmektedir. Uçuş öncesinde mutlaka paraşüt ve diğer ekipmanlar kontrol edilmelidir. Yamaç paraşütü 2 kişiliktir bu sebeple kesinlikle 3 bir kişi paraşüt uçuşuna katılamaz. Paraşüt uçuşlarında pist ve zirve seçimleri büyük önem arz etmektedir.

Pilot eşliğinde yapılan tandem uçuşlarda mutlaka yolcu pilotun yönlendirmelerini uymalıdır. Genel itibarıyla 18 yaşından küçük her birey için paraşüt uçuşunda aile onayı gerekmektedir. Rahatsız etmeyecek hafif kıyafetler tercih edilmelidir. Paraşüt uçuşlarında aynı zamanda mutlaka ayakkabı ile uçulmalıdır.

Paraşüt Uçuşu Riskli Midir?

Özgürlüğün tadını tam anlamı ile çıkardığınız aktivitelerin başında gelen paraşüt uçuşu doğru önlemler alındığında risk teşkil etmemektedir. Paraşüt uçuşu yapılırken özellikle de tam den uçuşlarda pilot eşliğinde yapıldığı için pilotun yönlendirmelerine uyulması gerekmektedir. İlk defa uçuş yapacak olanların yüksek zirvelerde uçmaması tavsiye edilmektedir. Genel itibarıyla paraşüt uçuşlarında ekipman seçilirken pilotun ölçüleri baz alınmaktadır. Emniyet kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınması paraşüt uçuşlarındaki tehlikeleri minimum seviyeye indirmektedir. Paraşüt uçuşlarında meydana gelebilecek olası kazalar için mutlaka yedek paraşüt taşınmalıdır.

Paraşüt Uçuşu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Paraşüt Uçuşu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkes Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

Paraşüt uçuşlarında sıklıkla dile getirilen sorulardan birisi de herkesin paraşüt uçuşuna katılıp katılamayacağı olmaktadır. Herhangi bir fiziksel engeli bulunmayan boy ve kilo standartlarına uyan her birey paraşüt uçuşuna katılabilmektedir. Ancak belirlenen ölçülerde 45 kilo üstü ve 110 kilo altı 2 metre boyu altındaki bütün kişiler paraşüt uçuşuna katılabilmektedirler.

Paraşüt uçuşlarında dikkat edilen bir diğer nokta ise hamile bayanların kesinlikle uçuşa katılamayacağıdır. Kalp damar rahatsızlığı olanların da paraşüt uçuşuna katılmaması gerekmektedir. Tansiyon rahatsızlığı ve epilepsi hastası olanların da paraşüt uçuşlarına katılmaması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button