Fethiye de Yamaç Paraşütünden Serbest Atlayış

Yamaç Paraşütün den Serbest Atlayış

Yamaç paraşütü yeterince çılgın bizce ama daha fazlası da var elbet. Skydive diye bilinen serbest atlayış sporu na, 2016 yılında bir değişiklik kattık. Normal şartlarda serbest paraşütçüler, uçak yardımıyla 10.000 feet civarı yüksekliklere çıkıp, atlayışlarını gerçekleştirmekteydi. Skydive paraşütler indeki yeni çeşitlilikler, serbest atlayış sporunda da yeni dallar oluşturdu. Bunlardan en hızlı yayılanı base jump.

Base Jump: 

ölüdeniz serbest atlayış

Ölüdeniz serbest atlayış

  Serbest Paraşüt ekipmanlarının içeriğinde yedek paraşüt gibi hayati ek ekipmanlar mevcutken, base jumping paraşütlerin de yedek paraşüt bulunmaz, katlanması yani yeniden uçuşa hazırlanması daha kolay, açıldıktan sonra süzülüşü ve hareket kabiliyeti daha fazla olan kanatlardır. Serbest paraşüte nazaran daha çabuk açılırlar. Bu özelliğinden ötürü, uçaktan atlayış yapan serbest paraşütlere nazaran, base jump ile bina, köprü, uçurum ve bizim örnekte yapmış olduğumuz gibi yamaç paraşütünden de atlanması mümkün.

Evet yedek paraşüt yok dedik bu kulağa korkutucu gelebilir, bu sporu yapan kişiler korkusuz oldukları için değil, korkuları başlarına gelmesin diye bunlara prensipli önlemler alan kişilerdir. Adrenalin in uç noktalarında dolaşmanızı sağlayacak bu spor için uzun süreler serbest paraşüt sporu ile uğraşmış olmak gerekiyor. Çünkü vücut pozisyonlarına ileri seviyede hakim olmak zorunlu. Söz konusu base jump atlayışı yapılan yerlerin yüksekliğini göz önünde bulundurduğunuzda pozisyonunuzu bir an önce hazırlayıp base jump paraşütünüzü açmanız gerekiyor.

Her yıl ölüdeniz hava oyunları festivalinde yapılan: yamaç paraşütünden serbest atlayış gösterileri, gösteri olmaktan çıkıp ekonomik avantajları ve  farklı heyecanları nedeniyle tercih edilen bir base jump dalı oldu. Artık yerli ve yabancı bir çok serbest paraşütçü, base jumping atlayışları için ölüdeniz de.

Peki uçaktan yapılan serbest atlayışlar ile  yamaç paraşütünden yapılan base jump atlayışları arasında nasıl bir ekonomik farklılık var.

Uçak atlayışları kişi sayısına göre değişmekte ve her zaman uçak bulmak mümkün olmamakta, ücreti ise profesyonel bir sporcunun atlayış yapmak için bir uçak kiralaması 500 Tl gibi rakamlara mâl olmakta. Yamaç paraşütünden böyle bir atlayış yapmak isteyen sporcular ise 150 TL ye bu atlayışları yapabiliyorlar.

Birde sıkça duymaya başladığımız Wingsuit yani yarasa kanat diye bilinen yeni bir akım var. Bu spor dalını da bir sonraki yazımızda detaylıca inceleyeceğiz.

Türkiye’de serbest paraşüt atlayışlarını bireysel olarak yapmak için izlenecek yollar nelerdir bunları da sizlere aktaracağız, yamaç paraşütü eğitimleri için ise yamaç paraşütü eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir