Ocak 4, 2017

Eğitim

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç Paraşütü:

Yamaç paraşütü sivil havacılık yönetmeliğinde çok hafif hava aracı olarak (ÇHHA) geçer. Bunun anlamı, yamaç paraşütünü sırtınızda taşıyabiliyor olmanız olabilir. Yamaç paraşütü, serbest paraşütle karıştırılabilmektedir, serbest paraşüt: belirli bir yüskeklikten düşmeye başladıktan sonra havada açılıp uçulabilen bir spordur, kanat açıldıktan sonra süzülüş yamaç paraşütüne göre oldukça azdır. Yamaç paraşütü ise bir yamaç üzerinde malzeme hazırlandıktan sonra, koşarak havalanan, yamaçta uçmaya başlanılan bir spor dalıdır. Yamaç paraşütü nün hareket ve havada kalma kabiliyeti çok fazladır. Hava koşulları ve pilot tecrübesi yeterli olduğu taktirde kalkış yapılan yükseklik farketmeksizin çok daha yükseklere çıkabilir, onlarca farklı hareket yapabilir ve yüzlerce km. uçabilir. Yamaç paraşütü ve ekipmanları hakkında bilgi almak için makaleler bölümümüzden yamaç paraşütü nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğitim:

Yamaç paraşütü eğitimi alarak bireysel olarak bu sporu yapmanız mümkündür. Yamaç paraşütü eğitimi almak isterken, bunun ilgi çeken bir hobi olduğunu düşünebilirsiniz, fakat yamaç paraşütü sporu ile tanıştığınızda, gökyüzünde süzüldüğünüzde bunun bir hobiden çok daha fazlası olduğunu fark ediyorsunuz. Hatta hayatınızın merkezine oturması bile söz konusu.

Şimdi yamaç paraşütü eğitimi neleri içerir, adım adım inceleyelim.

Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyen kişilerde aranan şartlar

Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyen bireylerde aranan ilk şart, disiplinli olmaktır. Havacılık sporlarında en önemli unsur budur. Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyen bireylerde aranan yaş şartı 16 yaşından gün almış olmaktır, üst yaş sınırı yoktur sağlıklı olmak yeterlidir.

 • Disiplinli olmak
 • 16 Yaşından gün almış olmak
 • Maksimum 110 kg olmak

Yamaç paraşütü kursu içeriği

Yamaç paraşütü eğitimi: sınıf ortamında teorik eğitimler, açık alanda ekipman ile yer çalışması ve eğitmenin kontrolünde gerçekleşen bireysel uçuşlar şeklindedir. Yamaç paraşütü eğitimi 5 ila 7 gün sürmektedir.

Ders İçeriği

Teorik Dersler:

Sınıf ortamında gerçekleştirilen teorik eğitimler yaklaşık olarak 24 saat sürmektedir.
İşlenen konular:

 • Yamaç Paraşütü ve ekipmanların tanıtımı, kullanılan materyallerin içerik incelemesi.
 • Aerodinamik
 • Yamaç paraşütü idare kontrolleri
 • Meteoroloji
 • Hava trafik kuralları
 • Yedekli inişler
 • Acil durumlar
 • Yamaç paraşütü katlama ve depolama
 • İlk Yardım
 • Sınav
Yer Çalışmaları:

Sınıf ortamında gerekli ön teorik bilgiyi aldıkan sonra, açık alanda yamaç paraşütünü açar ve ekipmanları kuşanırız. Eğitmen kontrolünde yamaç paraşütü nü başımızın üstüne çekme, fren kontrolleri ve konumlarını deneyimleme, kanat kontrolü becerilerini kazanma, gibi başarılar elde etmek için çalışırız. Tüm bu çalışmalar uçuş safhasına hazırlıktır. Güvenli ve bilinçli kalkışlar için eğitmen uygun gördüğü derecede bu çalışmalar yapılır. Çalışma süresi ortalama, her birey için 4 saattir.

 Uçuş:

Teorik eğitimlerin alınması, sınavda başarılı olunması ve yamaç paraşütü ile yer çalışması yapıldıktan sonra uçuş safhasına geçilir.
Öğrenci öncelikle eğitmen ile birlikte çift kişilik uçuş yapar. Yaklaşık 2000 metreden havalanır ve 30 dakikalık bir uçuş gerçekleştirilir. Bu uçuşun amacı öğrenciye sakinlik katmak, teorik olarak öğrendiği bilgileri eğitmen eşliğinde uygulamak, kontrolün öğrenciye bırakılarak yamaç paraşütü başlangıç manevralarını uygun şekilde yapmasını sağlamaktır.

Çift kişilik uçuşun ardından alçak eğimli (100 m.) tepelerden eğitmenin telsiz kontrolüyle 10 adet yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirir.

Sonuç:

Yamaç paraşütü öğrenci adayı, bu eğitimleri almasının ardından kendini geliştirmeye devam etmelidir. Bu eğitim spora sadece başlangıçtır. Kendi kararlarını verebilen istediği yükseklikte ve bölgede uçmaya karar verebilecek aşamaya gelmek uzun zaman almaktadır. Bu aşamaya ulaşana kadar öğrenci eğitmen yada profesyonel ekipler ile birlikte onların referansıyla hareket etmelidir.