İçeriğe geç

Yamaç Paraşütü Nedir?

YAMAÇ PARAŞÜTÜ NEDİR?

Başımızın üzerinde duran engin maviliğe ulaşmanın, onun macera dolu bahçesine giriş yapmanın en kolay yollarından birisidir aslında yamaç paraşütü. Bu maceraya atılman iki farklı yolu var. Birincisi eğitimlerini alıp tek başınıza özgürlüğün ve başarma duygusunun zirvelerine ulaşmak. İkincisi ise Yamaç Paraşütü’ nü Fethiye gibi dünyaca gözde mekanlarda,  deneyimli eğitmenler eşliğinde,  çift kişilik uçuşlar yaparak ulaşmak.

yamaç paraşütü1 yamaçparaşütü2 yamaç paraşütü2

Konuya Yamaç Paraşütü’ nü kısa anlatarak devam edelim. Yamaç paraşütü hafif hava araçları sınıfına giren bir hava aracıdır. Havacılığın her alanında olduğu gibi Yamaç Paraşütüyle de tek başınıza uçmak isterseniz kesinlikle sıkı bir eğitim almalısınız. Eğitim sürecini tamamladıktan sonra size gerekli olan yamaç paraşütü ve yüksek bir tepe sonrası ise kelimelerle anlatılamayacak kadar eşsiz bir macera.

Uçmak için dik eğimli bir tepenin üzerinde kanadınızı serebileceğiniz kadar genişlik olması yeterli. Yamaçtan aşağıya doğru atacağınız birkaç adımla uçmaya başlayabilirsiniz.

Yamaç paraşütü ekipmanları;

  Kanat; Bizlerin gökyüzünde süzülmesine yarayan bizi taşıyan çok dayanıklı kumaş ve çok dayanıklı iplerden üretilmiş tek kişiliklerinin 24 – 26 metre kare çift kişiliklerin ise 39 – 42 metre kare alana sahip olduğu, genellikle gökyüzünü şenlendiren rengârenk görüntüleri olan yapıya yamaç paraşütü kanadı denir.

Yeni yamaç paraşütü2yamaç paraşütü kanadı

 

Harness ( uçuş sırasında oturulan koltuk ); Gökyüzünün keyfini yamaç paraşütü ile çıkarırken tabi ki konforda şart. Uçuş sırasında oturduğumuz ve bizim güvenliğimizi sağlayan yamaç paraşütü ekipmanın ismi harness. Tek kişilik oturaklar olduğu gibi yamaç paraşütünü Fethiye gibi çift kişilik uçuşların yapıldığı alanlarda kullanılan Tandem yamaç paraşütü harnessleri çift kişilik oturaklar şeklinde de üretilmiştir.

yamaç paraşütü harnesi Tandem yamaç paraşütü

 

Yedek paraşüt; Yamaç paraşütünün güvenliğinin hat safhaya çıkarılması için üretilmiş olan yamaç paraşütü ekipmanı. Uçuşlar sırasında yaşanabilecek bir aksaklık sırasında pilotun yedek paraşütü açarak. En kısa zamanda güvenli bir iniş yapmasını sağlar. Tek kişilik ve çift kişilik paraşütlerde olması zorunlu olan yamaç paraşütü ekipmanları arasındadır. Bu ekipman yamaç paraşütü Fethiye gibi gözde mekanlarda çift kişilik uçuşlarda kullanılırken pilot ve yolcuya bağlı olan yedek paraşütün kontrolü deneyimli olan yamaç paraşütü pilotuna aittir.

yedek-parasut yedek paraşütü2

 

Yazınında en başında dediğimiz gibi yamaç paraşütü tek başınıza kendinizde uçabileceğiniz gibi, ne olduğunu daha iyi anlamak için başta “yamaç paraşütü Fethiye” gibi dünyanın en iyi yamaç paraşütü alanı olarak tescillenmiş Fethiye Babadağ dan çift kişilik uçuşlarla gerçekleştirebilirsiniz. Bu çift kişilik uçuşlar için herhangi bir eğitim almanıza gerek kalmadan deneyimli pilotlar eşliğinde gökyüzünün eşsiz anlar yaşayabilirsiniz.

 

Yazar: Koray Koş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button