Yamaç Paraşütü Buz Tuttu

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜ HAVADA DONDU !!! 15,000 feet !!!

Evet, yanlış duymadınız 15.000 feet’ e kadar yükselen çılgın paraşütçü resmen dondu. Dikey hava akımlarını(Termikleri) kullanarak kalkış yaptığı noktadan daha da yükseğe çıkabilen yamaç paraşütü sporcuları kendi sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

               Uygun hava koşulların da Deneyimli pilotların Termal aktivite dediğimiz dikey olarak yüksen hava akımlarını kullanarak kalkış yaptığı tepeden, gün hava şartlarına bağlı olarak çok yüksek irtifalara çıkma şansları var. Yamaç paraşütündeki bu teknik sayesinde kalkış yaptığı noktadan kilometrelerce öteye uçuşlar yapabilir. Bu tarz teknik uçuşlar yapılarak Türkiye’deki uçulan en uzun mesafe 343 km ile rekor kabul edilmiştir.

Videodaki izlediğimiz sporcu tamamıyla profesyonel olup bütün güvenlik önlemlerini aldıktan sonra kendi kişisel rekorunu kırmak için uygun hava koşullarını bekleyip kendi rekorunu kırmış 5300 metre ortalama 15.000 feet yüksekliğe kadar tırmanmayı başarmıştır.

5000 metrelerdeki hava sıcaklığı oldukça düşük olmasından ve bulut yakınında uçtuğundan dolayı, aşırı nemli havada uzun süre kaldığından, yamaç paraşütü pilotunun elbiseleri ıslanmış hatta buz tutmuş vaziyette. Aynı zamanda yüksek irtifalarda oksijen azlığından baş ağrısı görmede bulanıklık ve ileri seviyelerinde bayılmaya kadar gidecek rahatsızlıkları engellemek için yanlarına oksijen tüpü bulundurmak zorunda. 5000 metrelerdeki sıcaklık ortalama 0 ila -15 derecedir.
Bu tarz uçuş yapacak olan yamaç paraşütü sporcuları, soğuktan etkilenmemek ve hipodermi ye maruz kalmamak için termal içlikler ve vücudunun belli noktalarına uzun süre yanabilen cep sobaları kullanmaktadırlar.

donan yamaç paraşütçü

Yamaç Paraşütü ile 5.300 metreden buzlu bir poz

Bu ve benzeri yüksek irtifa uçuşları profesyonel ekipler tarafından yapılmakta olup riskli bir uçuş tekniğidir. Yamaç paraşütünün icadından bu güne sınırları zorlayan sporcular sayesinde kendini ve bağlı olduğu teknolojilerini her dağim gelişmeye ve sınırlarını zorlamaya devam edecektir. Gökyüzü her dağim sizinle olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir