Tekerlekli Sandalyeden Gökyüzüne

Tekerlekli Sandalyeden indi Yamaç Paraşütüyle Gökyüzüne Çıktı

engelli misafir fethiye de uçtu

Evet yanlış duymadınız “bir adımda özgürlük”.  Bu dünyada engelli olmanın ne kadar zor olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Bir parçanızın eksik olması veya bir konuda kısıtlı olmanız hayattan kopmanız manasına gelmemeli asla.

Bugün Fethiye yamaç paraşütü okuluna gelen kararlı ve bir o kadarda kendinden emin bir misafirimiz vardı. Rosa hanım İngiltere’den  Ölüdeniz’e yamaç paraşütü yapmak için gelmiş. Kendinden o kadar emin olması ekibimi bile oldukça heyecanlandırdı. Rosa hanım geçirmiş olduğu bir trafik kazası sonrası belden aşağısı felç kalmış, ama bu durum onu hayattan kopartmak yerine daha güçlü ve daha sıkı tutunmasını sağlamış. Rosa’nın bu hikayesini kendi ağzından dinlemek hepimizin içini burksa da , onu hayata sıkı sıkıya tutunduğunu görmek gerçekten de muhteşem.

Sportif alanda uzmanlaşmış ekibimizle beraber uçuş planını ve yer ekibini organize edip baba dağa doğru yolculuğumuza başladık. Baba dağın zirvesine ulaştığımızda misafirimizin heyecanı gözlerinden okunuyordu, ama en ufak bir tereddüt olmadan hazırlıklarımıza başladık.

Uçuş öncesi rosa hanıma heyecanlımızsınız diye sorduğumda ” Her insan hayatında bir kez dahi olsa uçmayı hayal etmiştir benim ise en büyük hayalimdi. Trafik kazası yapmadan önceki hayalim pilot olmaktı. Evet belki pilot olamadım ama bu uçmayacağım anlamına gelmez” diye cevaplaması hayattaki engelleri insanların kendi kendilerine koyduklarının en güzel örneği sanırım.

Tepedeki uçuş ve güvenlik ekibimizle beraber bütün hazırlıklarımızı yapıp kalkış alanı da yerimizi aldık. Tepedeki diğer yolculardan da yüksek bir tezahüratla beraber özgürlüğe adım atan rosa hanım hepimize engellerin kafamızın içerisinde olduğunu anlattı. Onu gökyüzünde süzülürken seyretmek, kendi engelini aştığına şahit olmak gurur verici bir duygu.

Güzel bir uçuşun ardında Rosa hanımla yaptığımız sohbette ” Yamaç paraşütü sandığımdan çok daha zevkliymiş gökyüzünde kuşlar gibi süzülmek özgürce dolaşmak ve bunu fethiye ölüdeniz gibi eşsiz bir manzarada yapmak gerçekten inanılmaz bir duygu. Ekibinize çok teşekkür ederim. Seneye yine geleceğim”

Engelli bir vatandaşın yapamazsın denilen bir şeyleri başardığını görmek ifade etmesi çok zor bir duygu. Engellerin olmadığı bir dünyayı yaratmak bizim elimizde. Gökyüzü bir adım ötenizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir