Ölüdeniz Plajları Sintine Tehdidi Altında!

Ölüdeniz Plajları Sintine Tehdidi Altında!

Ölüdeniz plajı: 2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilmiş, caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapmış aynı zamanda temiz plajlara verilen mavi bayrak üyesi harika bir plaj.

Her yamaç paraşütü uçuşuna manzara olan en çok merak edilen sevilen, yazın ziyaretçi akınına uğrayan, bölgenin en büyük kalkınma kaynaklarından olan küçük plajımız ve çevresinde ki bir çok koy, sintine tehdidi altında.

Ölüdeniz kirletiliyor

Ölüdeniz kirletiliyor

Sintine: Teknelerin motor bölümlerinde ve makine dairesindeki diğer teçhizattan sızan yağ, pislik vb kirliliklerin yanı sıra, teknenin her kademesindeki atıkların suyla toplandığı ve depolandığı bir bölüm. Denizcilikte sintine basmak diye tabir edilen ise bu sintine tankının denize bırakılması. Yasal olarak belli kurallara tabi olan, kıyı şeridinde yasak olan bir mevzu.

Peki Ölüdeniz de neler oluyor ?
Yaz kış ziyaretçi toplayan Ölüdeniz sintine sorunuyla karşı karşıya. Yaz kış demeden ziyaretçileri gezdiren eğlendiren gezi tekneleri ve civardan geçen diğer tekneler ölüdeniz kıyılarına yakın yerlerde sintine bastıkları için, ortaya ürkütücü görüntüler ve pislikler çıkıyor. Bu pislikler de gün içerisinde kıyıya vurarak yüzen insanları, harika temizliğe sahip ölüdeniz sularından mahrum bırakıyor.

Ölüdeniz-koylarına-sintine-tehdidi

Ölüdeniz-koylarına-sintine-tehdidi

Yaz kış her gün yamaç paraşütü yapılan, dünyanın en önemli yamaç paraşütü noktalarından olan ve milyonlarca insana, tatil yeri sahipliği yapan Ölüdeniz ve güzelim koylar kimsesiz kalmış durumda.

Her ay mavi bayrak plajlarda yapılan kimyasal analiz raporları Ölüdeniz için temiz ancak yüzey kirliliği zaman zaman dayanılmayacak boyutlara ulaşıyor. Gezi teknelerinin atıklarını bu şekilde sintine basarak kıyıya bırakması yasak fakat zaman zaman bu kurallara uyulmuyor. Pis atıklar sintine noktaları yerine kıyılara yakın yerlere bırakılıyor. Hal böyle olunca da güzelim koylar utanç verici haller alıyor. Turizm işletmecileri yine kendi ayaklarına sıkıyorlar…

yamaç-paraşütü-sintine-basan-tekneleri-görüntüledi

yamaç-paraşütü-sintine-basan-tekneleri-görüntüledi

Bölgedeki kirlenmeye her gün şahitlik yapanlar ise yamaç paraşütü eğitmenleri. Havadan bu kirlilik net bir şekilde görülebiliyor, hatta hangi teknenin bunu yaptığı bile belirlenebiliyor. Yamaç paraşütü pilotları ise sistemli bir şekilde bu kirliliğe sebep olan tekneleri havadan kayıt altına alarak şikayet etmeye hazırlanıyor. Hem birçok tatilciyi ağırlayan hemde binlerce kişiye iş kapısı olan Ölüdeniz kimsesizliğe terk edilemez.

Ölüdeniz Plajları Sintine Tehdidi Altında!” üzerine 4 yorum

  • Ağzına sağlık kardeşim. Her sene ölüdeniz de bu kabusu yaşıyoruz… Çok üzülüyoruz… Teknelerin acil bu koydan kalkması lazım…

  • Bu şerefsizlerin bıraktığı sintine yüzünden karım bağırsak enfeksiyonu geçirdi. Belcekız’da boğazına su kaçmış. Sonra ben denizdeki pisliği görüp girmeyelim dedim. Ama o gece hastalandı. Bir de o pislik içindeki Belcekız’da denize girmek için 2 şezlong 1 şemsiyeye 45 TL para istiyorlar.

  • Bunun olmasına izin veren,bunu yapan,yaptıran herkezin Allah belasını versin işte böyle böyle yok oluyoruz.Buna karşı çıkılması lazım

  • Ölüdeniz malesef şu anda rezalet durumda. Geceleri Belcekiz’a plajına demirleyen onlarca gezi yatı tüm kirli sularını plaja akıtmakta… Kumburnu ve lagün içinde Deniz taksiler çalışıyor. Deniz Aşırı Dercede Kirlenmiş Durumda. Deniz anaları ve tekne ve içeriye fazla insan ve araç alınmasından dolayı ÖLÜDENİZ ÖLDÜ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir