İçeriğe geç

Neden Yamaç Paraşütü

   Neden Yamaç Paraşütü ?

Neden yamaç paraşütü
Termik uçuşundan

     Gökyüzü, uçmak ve maviye olan tutku. Herkesin ama istisnasız herkesin bir kere hayallerini süslemiştir uçmak. Kimi için süper kahraman edasında pelerinli bir kahraman, kimi için ise savaş yada akrobasi pilotu olmak, eminim milyarlarca hayal kurulmuştur uçmak ile ilgili. Kimileri bu hayallerini gerçekleştirdi kimileri ise sırf bu duyguyu tatmak için şehirler arası ilk uçak yolculuğunu yaptı.

     Kimine göre çocuksu hayaller olarak görünse de uçma tutkusu, günümüzde global çapta bir değişime sebep oldu uçma arzumuz. 9 yüzyıl dan daha da önce tarihi hatta kesinliği belli olmamakla birlikte ilk uçan insanın Çin de uçurtmaya bağlanan bir insan tarafından gerçekleştirildiği iddia edilmekte. Bu ve bunlar gibi onlarca çılgın fikir sayesinde günümüze kadar gelen havacılık uzay teknolojisine kadar ulaşmıştır.

     Gelişen teknoloji ve imkanların çoğalması sayesinde sportif havacılık alanı hızla büyümekte hatta bazı spor dalları bazı ülkelerde sıradanlaşmaya bile başladı, örneğin Yamaç paraşütü Almanya da lisanslı sporcu sayısı 2016 sonunda 74.000 e yakın. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yamaç paraşütü alanında ciddi bir büyüme yaşandı. Şimdi gelelim asıl sorumuza Neden yamaç paraşütü.

Neden-yamaç-paraşütü
Neden-yamaç-paraşütü

     Sportif havacılığın amacı herkesin uçma tutkusuna ulaşa bilmesi için teknolojinin sınırlarının zorlandığı bir alan olarak değerlendiriyorum kendimce neden derseniz sebebi basit. Yamaç paraşütü toplamda ağırlığı ortalama 9 ila 20 kg arasında değişen kumaş, ip ve birazda çelikten imal edilen, bir insanın taşıyabileceği kamp çantası boyutuna küçültüle bilen kişisel bir hava aracı. Öğrenme sürecinin ” başlangıç seviyesi ” 10 ila 15 gün süren, Türkiye standartlarında minimum 16 yaş ve üst sınırının olmadığı bir spor. Uçma arzusu insanların teknolojiyi sonuna kadar zorlamasıyla bir sırt çantasına sığabilen ve 15 günde öğrenebileceğiniz bir konuma ulaştı.

yamaç-paraşütü
Yamaç-paraşütü-kol-uçuşu

     Yamaç paraşütünün en güzel yanlarında birisi ise bağımsız oluşunuz dur, uçmak için izine gerek duymadığınız için, prosedürlere takılmadan gökyüzünün keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Sporda kendinizi geliştirip bir hafta sonu arkadaşınızla gözünüze kestirdiğiniz bir dağa malzemelerinizle beraber dağ yürüyüşü yapıp zirveye ulaştığınızda ise gökyüzünün macera dolu sokaklarında dilediğinizce gezinebilirsiniz.

     Yamaç paraşütü sizin doğaya olan bakışınızı sonsuza dek değiştirecek neden mi. Yamaç paraşütü sporu tamamıyla doğa ile bütünleşmiş doğanın en temel kanunları ” yer çekimi, güneş enerjisi ve rüzgâr ” ile bütünleşmiş vaziyette. Bulutlara rüzgâra ve gökyüzündeki mavinin tonuna o kadar aşikar olacaksınız ki kapalı yerde kalmak sizin için işkenceye dönecek. Yamaç paraşütü öylesine bir spordur ki kişinin başarma duygusu, egosunu, zayıflıklarını ve duygusal yanlarını sonuna kadar zorlar.

paraglidin-in-ölüdeniz
Yamaç paraşütüyle bulutların üstünde

8 Yıl önce bir hevesle başlayan uçma arzum bugün hayatımın tamamını şekillendiren bir iş konumuna geldi yıllık 800 toplamda ile 5000 den fazla uçuşum olmasına rağmen Fethiye ölüdeniz de her uçuşumda ilk uçuşum gibi heyecan ve arzu ile bu işi yapmaya devam ediyorum.
Uçmak, gökyüzü ve mavi dünyanın en büyük tutkusudur, gökyüzünde buluşmak üzere.

yamaç-paraşütüyle-havada-okey-oynadılar
Yamaç-paraşütüyle-havada-okey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button