İçeriğe geç

Muğla’da paraşüt hangi bölgelerde yapılır?

Muğla’da paraşüt ile uçmak şüphesiz en güzel deneyimlerden birisidir. Geçmişten günümüze insanlık tarihinde en eski hayallerden birisi olan uçmak, gelişen teknoloji ile birlikte kolay bir hal almış olsa da rüzgarın teninize değdiğini hissetmek ve o adrenalin heyecanı bambaşka bir duygudur. Bu duyguyu yaşamanın en güzel ve en heyecanlı yolu ise yamaç paraşütü yapmaktır.

Muğla barındırmış olduğu güzellikleri ile keşfedilmesi gerekilen eşsiz şehirlerden birisidir. Turistik mekanların başında yer alan cana yakın insanları ile de dikkat çeken Muğla aynı zamanda Fethiye’de bulunan Babadağ  yeri ile de eşsiz bir paraşüt yapma şehri haline gelmiştir. Kuşkusuz Türkiye’de pek çok paraşüt için tercih edilen mekan bulunmaktadır ancak hiçbiri Muğla Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Babadağ kadar eşsiz bir görüntüye ve adrenaline sahip değildir. Türkiye’de ilk yamaç paraşütü yapılan yer olarak da bilinen Muğla Ölüdeniz manzarası ile de her yıl yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline gelmiştir.

Muğla'da paraşüt hangi bölgelerde yapılır?
Muğla’da paraşüt hangi bölgelerde yapılır?

Muğla Fethiye Ölüdeniz’de paraşüt heyecanı!

Güzel Türkiye’nin eşsiz mekanlarından birisi olan Muğla aynı zamanda yamaç paraşütünün yapıldığı da ilk mekanlardan birisidir. Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak pek çok mekan olmasına rağmen sıralanacak olan listenin en başında gelmiş olan Ölüdeniz’de yer alan Babadağ, 1936 metredir. Fethiye’de eşsiz bir görüntü ile rüzgarın teninizde bırakacağı hissi 4 ayrı pist ile deneyimleyebilirsiniz.  1.200m, 1700m, 1800m, ve 1900 m pistleri bulunan Babadağ yılın her ayında ve her mevsiminde uçuş imkanı sunmaktadır.
1.200 metrede yer alan pist genellikle kış mevsiminde kullanılır ve burada havada kalma süreniz diğer pistlere göre daha kısadır. 1700 metrede yer alan bu pist ise Babadağ’ın güney bölgesinde yer almaktadır. 1.200 metrede yer alan piste göre daha uzun süre havada kalınan bu pistte aynı zamanda yaz aylarında daha çok tercih edilmektedir. 1.800 metrede yer alan pist diğer pistlere göre daha az tercih edilmektedir. 1900 metrede yer alan pist Babadağ’ın en yüksek pistlerinden birisidir buradan atlayan bireylerin ortalama uçuşları 45 dakika kadar sürmektedir.
Muğla'da paraşüt hangi bölgelerde yapılır?
Muğla’da paraşüt hangi bölgelerde yapılır?

Babadağ yamaç paraşütüne turistler akın ediyor!

Ölüdeniz’i yukarıdan seyretme ve mavi suların eşsiz güzelliği ile büyülenme fırsatını sunan Babadağ, sedir ağaçları ile kaplı bir ormanın içerisinde yer almaktadır. İlk yamaç paraşütünün 1990 yılında yapıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda pistlere çıkan güzergah düzgün ve minibüsler ile gayet rahat bir şekilde ulaşılmaktadır. Minibüslerin tercih edilme sebebi ise zirveye çıkıldıkça alanın daralmasından dolayı park sorunu yaşanmasından kaynaklanmaktadır.
Nisan ayında başlayan ve ekim ayının sonuna kadar da devam eden yamaç paraşütleri diğer aylar da yapılmaktadır ancak yaz aylarında doğanın eşsiz güzelliği daha fazla olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Muğla’nın eşsiz güzelliklerinden birisi olan Babadağ, kış mevsiminde de 1200 metredeki Güney pisti ile en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Spor tutkunlarının en çok tercih ettiği mekanlardan birisi olan bu eşsiz yer nefes kesen bir doğa manzarasına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button