FETHİYE ÖLÜDENİZ BABADAĞ

FETHİYE ÖLÜDENİZ BABADAĞ

Babadağ yamaç paraşütü

Babadağ yamaç paraşütü

Babadağ: Fethiye’nin en yüksek rakımlı yeri olan, farklı bitki türlerine sahip, yamaç paraşütünün yapıldığı bölgedir. Türkiye’nin belki de en önemli bitki alanlarından biri olarak bilinmektedir. Pek çok tatilci için Fethiye Ölüdeniz Babadağ macera ve adrenalin dolu bir yer anlamına gelmektedir. Botanik açıdan zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Doğal orman alanı yamaç paraşütüne gidenlerin ve jeep safari turlarına katılanların hayran kaldığı yerler arasındadır.
Ilıman bir iklime sahiptir. Yüksek olmasına rağmen Akdeniz iklimini görebilmekteyiz. 1700 metreden Ölüdeniz’i izlemek bambaşka bir deneyim olacaktır. Yeşilin ve mavinin her tonunu Fethiye Ölüdeniz Babadağ ormanında yakalayabileceksiniz. Babadağ’ın en güzel anı şüphesiz gün batımıdır. Gün batımında paraşütle uçanları izlemek, denizin ve doğanın keyfini çıkarmak harika bir deneyim olacaktır. Unutmadan, 1700 metrede yer alan Babadağ restoranında kahvaltı yada akşam yemeğinizi yerken, gökyüzünü boyayan yamaç paraşütlerini izlemek eşsiz bir keyif.

Babadağ restorant

Babadağ restorant

Babadağ’ın Bitki Örtüsü

Yukarıda da bahsetmiştik. Bitki örtüsü bakımından oldukça zengin bir doğaya sahiptir. Bölgeye özel ve nadir bulunabilen Fethiye mor yıldızı, çakal nergis ve Karia kral tacı gibi bitkilere sahiptir. Korunması ve bu nedenle koruma altına alınması gereken bitki türleridir. Bunun yanında narin çiçeği, pire otu, kekik, deve dikeni ve kuzu göbeği mantarı gibi ender rastlanan bitki türleri Fethiye Babadağ’da bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra bu endemik bitkilerin tanıtımı için kuzu göbeği mantar festivali her yıl üzümlü beldesinde yapılmaktadır.

fethiye mantar ve yamaç paraşütü festivali

Fethiye mantar ve yamaç paraşütü festivali

Babadağ Yamaç Paraşütü

Fethiye Ölüdeniz’ e gidipte, Babadağ’a çıkmamak olmaz. Babadağ’a çıkıp ta Yamaç paraşütü yapmamak hiç olmaz. Dünyanın en güzel yamaç paraşütü parkurları arasında gösterilen Fethiye Ölüdeniz Babadağ yamaç paraşütünü mutlaka denemelisiniz. Tecrübeli ve uzman pilotlarla gün batımında unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yaklaşık 1900 metre rakımlı yükseklikte başlayacak olan uçuşunuz ortalama 30-40 dakika sonunda Ölüdeniz Plajında sona erecektir.

1940’lı yıllarda ilk denemesi yapılan bu özel sporun günümüzde çok popüler hale geldiğini ifade edebiliriz. Babadağ’da toplam 3 adet kalkış pistinin olduğunu söyleyebiliriz. 1700 metrede Güney pisti, 1800 metrede kuzey pisti, 1900 metre kuzey zirve pisti bulunmaktadır. Kalkış için bu pistler kullanılmaktadır. Yamaç paraşütü daha çok Ölüdeniz’de bulunan Belcekız Plajında son bulmaktadır. Uzun ve geniş bir plaj olması iniş için uygun olmaktadır. Fethiye’nin simgesi olan Yamaç paraşütü size unutulmaz hatıralar bırakacak ve bir sonraki tatili bekliyor olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir