Baba Dağ

Baba Dağ

Güzel ülkemizin bize bir hediyesi Baba dağ Yamaç paraşütü camiasının mabedi aynı zamanda bu sporla ilgilenmeyen yada ilgilenemeyen kişilerin gökyüzü ile buluştuğu eşsiz uçuş özelliklerine sahip olan Baba dağ.

Fethiye Ölüdeniz Baba dağın genel olarak bahsetmek gerekirse 2000 metre yüksekliğe sahip zirvesine ulaşımın kolay oluşu ve üzerinde farklı yönlere bakan 4 adet takeoff un oluşudur. En önemli özelliği de sıcaklık ve rüzgar konusunda ılıman bir bölgede bulunması. Babadağ’ ın etrafını saran toros dağları sayesinde sert rüzgarlardan korunan yamaç paraşütü için çok elverişli bir meteorolojisi olmasıdır. Aynı zamanda 2000 metre yüksekliği ile denize sıfır konumda bulunması anabatik, katabatik rüzgarlar la çevrili olması, uçuşa elverişli olmasını sağlamaktadır.

Baba dağ 1979 yıllarında yamaç paraşütünün dünyaya yeni yeni yayıldığı sıralarda İngiliz bir sporcunun Fethiye ölüdeniz de tatil serüveni ile başlamıştır. Ölüdeniz in güzel kumsallarında güneşlenirken dağı fark eder ve baba dağın uçuş serüvenini başlatmış olur. Babadağ üzerinde bulunan yangın gözlem kulesi sayesinde zirveye kadar yolun olması kısa zaman yamaç paraşütü pilotlarını çekmeye başlamıştır. Ülkemizde de 1990 lı yıllarda sportif havacılık alanına ilginin yükselmesi ile beraber Baba dağ dünyanın en gözde uçuş alanlarından biri haline gelmiştir.

Fethiye ölüdeniz baba dağı değerli yapan bir diğer faktör ise, dünya çapında yamaç paraşütü eğitim alanı olarak kullanılması olmuştur. Yamaç paraşütü sporu ile ilgilenen her seviyedeki pilotun yıllık belli periyotlarla SIV acil durum eğitimini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Acil durum eğitimini yapabilmek için deniz veya göl gibi büyük su birikintilerinin üzerinde yapılmalıdır. Baba dağ denize sıfır 2000 metre yüksekliği ve dağa kolay ulaşım olması sonucu dünyanın en iyi acil durum eğitim alanı olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda uçuşa açık olduğu süre zarfında akut ve 112 can kurtaranın yaşana bilecek en her türlü duruma müdahale etmek için hazır durumda beklemektedir.

Bu ve bunun gibi birçok sebep sayesinde Fethiye ölüdeniz baba dağ dünyanın istinasız en iyi uçuş alanlarından birisi ve her geçen gün kendini yenilemekte ve bu spora gönül vermiş kişiler tarafından gökyüzüne açılan bir pencere olarak kullanılmaktadır. Bir gün herkesin uçması dileği ile….

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir