İçeriğe geç

Hamileler Paraşüt Etkinliğine Katılabilir Mi?

Hamileler özellikle de ekstrem sporlarla ilgilenen bayanlar hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları için bir süre Bu spor dallarından uzak durmaları gerekmektedir. Hamilelik şüphesiz en çok dikkat edilmesi gerekilen anlardan birisidir. Büyük bir özen ve ilgi ile beklediğiniz bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi her ailenin en çok istediği durumlardan birisi olmaktadır. Ancak bilindiği üzere hamilelik zor ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu için uzmanlar tarafından yapılan açıklamada yamaç paraşütü, snowboarding gibi ekstrem sporlar ve bu tür aktiviteler hamilelik boyunca uzak durulması gereken dallardan birisidir.

Hamileler Paraşüt Etkinliğine Katılabilir Mi?
Hamileler Paraşüt Etkinliğine Katılabilir Mi?

Ekstrem sporlarda bilindiği üzere vücut daha fazla adrenalin salgılamaktadır. Yalnızca yamaç paraşütünde değil aynı zamanda dalma sporunda da suyun dibine indiği için oluşabilecek kabarcıkları hem bebeği hem de kendinizi riske sokmaktadır. Riski en az olan sporlardan birisi olarak bilinen yamaç paraşütü alanında uzman bir pilot ile birlikte gerçekleştirildiğinde herhangi bir güvenlik sorunu kalmamaktadır. Ancak yamaç paraşütünde de belli şartlar bulunmaktadır. Örneğin kadınlar 100 kilo erkekler için 110 kilo üstü olan bireyler yamaç paraşütü yapamamaktadır. Boy sınırlaması 2 metre olarak belirlenen yamaç paraşütünde hamileler ve 4 yaşından küçük çocukların bu etkinliklere katılmasına da izin verilmemektedir. Kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan ve panik atak hastalığına sahip olan bireyler yamaç paraşütü yapmamalıdır.

Tavsiye Yazı: Yamaç paraşütü kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Yamaç paraşütüne hamileler neden katılmamalı?

Gebelikte dikkat edilmesi gereken egzersiz türlerinden ilk sırada darbe gelme riski olan spor dalları yer almaktadır. Düşerek yaralanma riskiniz olan ya da kraliçe basıncı arttıran spor türlerinden uzak durmalı bebeğe zarar gelmesini engellemeniz gerekmektedir. Özellikle hamile bayanlar nabız dakika sayısı ve rahat nefes alabilme gibi konularda kendilerine dikkat etmeleri ve kendilerine aşırı derecede yoracak adrenalin seviyelerini arttıracak egzersizlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Hamileler Paraşüt Etkinliğine Katılabilir Mi?
Hamileler Paraşüt Etkinliğine Katılabilir Mi?

Gebeler bu süreç içerisinde aşırı yorulmaktan uzun süre nefes tutmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Uzman doktorlar yapmış oldukları açıklamalarda hamile bayanların seyahat etmeden önce seyahat edecekleri bölgelerdeki hava nem sağlık imkanlarını dikkat etmeleri gerektiğini özellikle tropikal bölgelerde sıtma gibi hastalıkların olabileceği için Bu bölgelerden uzak durmaları gerektiklerine değinmişlerdir. 11 ile 36 haftaya kadar seyahat edebilen gebelerin özellikle ekstrem sporlardan uzak durmaları gerekmektedir. Yamaç paraşütü her ne kadar uzman ekipler tarafından yapılıyor olmuş olsa da ekstrem bir spor olduğu için hamile bayanlar tarafından tercih edilmemesi gerekmektedir.

Geçmişten günümüze uçmak en güzel hislerden biri olmuş olsa da gelişen teknoloji ile birlikte seyahat etmek daha kolay bir hal almış ancak bu hissin tadını çıkarmak isteyen kişiler yamaç paraşütü gibi ekstrem sporlar ile ilgilenerek adrenalini yeniden doruk noktasına çıkarmışlardır. Acenteler aracılığıyla rahat bir şekilde Bu spor ile uğraşabilen ya da profesyonel olarak tek başına bu spor yapabilen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken nokta ise şüphesiz hamilelik olmuştur. Hamilelik zorlu ve uzun bir süreç olduğu için sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi adına adrenalin gibi sizi zorlayabilecek aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Call Now Button