İçeriğe geç

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Fethiye Yamaç Paraşütü Okulu – Kuruluş yılı 2011

Yamaç paraşütü eğitimlerimiz Fethiye, Ölüdeniz de verilmektedir. Başlangıç kursumuz 7 – 10 gün sürmektedir. Yamaç paraşütü eğitimlerinde gerekli ekipman okulumuz tarafından sağlanmaktadır.

Yamaç paraşütü eğitimi. Yamaç paraşütü nedir

Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü sivil havacılık yönetmeliğinde çok hafif hava aracı olarak (ÇHHA) geçer. Bunun anlamı, yamaç paraşütünü sırtınızda taşıyabiliyor olmanız olabilir. Yamaç paraşütü, serbest paraşütle karıştırılabilmektedir. Serbest paraşüt: belirli bir yükseklikten düşmeye başladıktan sonra havada açılıp uçulabilen bir spordur. kanat açıldıktan sonra süzülüş yamaç paraşütüne göre oldukça azdır.
Yamaç paraşütü ise bir yamaç üzerinde malzeme hazırlandıktan sonra, koşarak havalanan, yamaçta uçmaya başlanılan bir spor dalıdır. Yamaç paraşütü nün hareket ve havada kalma kabiliyeti çok fazladır. Hava koşulları ve pilot tecrübesi yeterli olduğu taktirde kalkış yapılan yükseklik fark etmeksizin çok daha yükseklere çıkabilir, onlarca farklı hareket yapabilir ve yüzlerce km. uçabilir. Yamaç paraşütü ve ekipmanları hakkında bilgi almak için makaleler bölümümüzden yamaç paraşütü nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Eğitimi

 • Disiplinli olmak
 • 16 Yaşından gün almış olmak
 • Maksimum 110 kg olmak

Yamaç paraşütü eğitimine başlarken tavsiyemiz: sporu tanımak için başlayın. Bu eğitim ardından profesyonelleşmek isteyecek misiniz yada ticari bir kariyer düşünecekmişsiniz bunu zamana bırakın. Başlangıç eğitiminde ekipmanlar bizim tarafımızdan karşılanır.

 • Yamaç Paraşütü ve ekipmanların tanıtımı, kullanılan materyallerin içerik incelemesi.
 • Aerodinamik
 • Yamaç paraşütü idare kontrolleri
 • Meteoroloji
 • Hava trafik kuralları
 • Yedekli inişler
 • Acil durumlar
 • Yamaç paraşütü katlama ve depolama
 • İlk Yardım

Yamaç paraşütü yer çalışmaları kursun en çok zaman ayırdığımız aşamalarındandır.
Eğitmen kontrolünde yamaç paraşütü nü başımızın üstüne çekme, fren kontrolleri ve konumlarını deneyimleme, kanat kontrolü becerilerini kazanma, gibi başarılar elde etmek için çalışırız.
Tüm bu çalışmalar uçuş safhasına hazırlıktır. Güvenli ve bilinçli kalkışlar için eğitmen uygun gördüğü derecede bu çalışmalar yapılır. Çalışma süresi ortalama, her birey için 4 saattir.

Yer çalışmalarında aldığımız kamera kayıtlarını inceler ve eksiklikler üzerine çalışırız. Teorik eğitimler bittikten sonrada konu hakkında hakimiyet oluşmuş mu bunun yazılı ve sözlü sınavlarını yaparız.
Anlaşılmayan konular olmuşsa tekrarı yapılır.

Babadağ yamaç paraşütü uçuşu eğitmen ile birlikte yapılır. Yaklaşık 2000 metreden havalanır ve 30 dakikalık bir uçuş gerçekleştirilir. Bu uçuşun amacı öğrenciye sakinlik katmak, teorik olarak öğrendiği bilgileri eğitmen eşliğinde uygulamaktır. Zaman zaman yamaç paraşütü kontrolünün öğrenciye bırakılarak yamaç paraşütü başlangıç manevralarını uygun şekilde yapmasını sağlanır.

Solo yamaç paraşütü uçuşları kursun son aşamasıdır. Diğer konular başarılı şekilde sonuçlanmış ise artık öğrenci telsiz kontrolünde uçabilir.
Bu çalışmada 100 metrelik alçak tepeler kullanır. Öğrenci telsiz ile komut alarak kalkış, havada manevralar ve iniş gerçekleştirir.
Yamaç paraşütü başlangıç eğitiminde ortalama 7 sorti uçuş gerçekleştirilir.

Yamaç paraşütü eğitim fiyatı

Yamaç paraşütü eğitim fiyatı 20.000 TL
Fiyat içeriğinde: Ekipman temini, teorik eğitimler, yamaç paraşütü yer çalışması, Babadağ tandem uçuş, 7 sorti telsiz kontrolünde alçak tepe uçuşu.
Kurs süresi 7-10 gün.

yamaç paraşütü yer çalışması

Yamaç paraşütü fiyatı

Yamaç paraşütü fiyatları
Yamaç paraşütü fiyatı öğrenci kanatları için 2.000 Euro civarındadır.
Harnes, yedek paraşüt ve kask ekipmanları yaklaşık olarak 1.000 Euro fiyatındadır.
Yamaç paraşütü fiyatı için ilgili sayfayı kontrol edebilirsiniz.

Yamaç paraşütü 2.el

Yamaç paraşütlerinin raf ömrü 10 yıldır. Uçuş ömrü ise ortalama 300 saattir. Bütçenize uygun ve kalan ömrüne uygun bir değerle 2.el yamaç paraşütü alabilirsiniz. Bu seçim muhakkak ki yamaç paraşütü eğitimin den sonra, deneyimli bir pilot ile beraber yapılması gerekmektedir.
Çünkü yamaç paraşütleri de kendi içlerinde deneyim seviyelerine göre ayrılmaktadır.
Yamaç paraşütü 2.el platformuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

yamaç paraşütü 2.el malzemeleri: harnes, yedek paraşüt ve kask
yamaç paraşütü kursları: deneyimli pilot, kulüp pilotu, t2 pilot

Yamaç paraşütü kursları

Yamaç paraşütü öğrenci adayı, bu eğitimleri almasının ardından kendini geliştirmeye devam etmelidir. Bu eğitim spora sadece başlangıçtır. Kendi kararlarını verebilen istediği yükseklikte ve bölgede uçmaya karar verebilecek aşamaya gelmek uzun zaman almaktadır. Bu aşamaya ulaşana kadar öğrenci eğitmen yada profesyonel ekipler ile birlikte onların referansıyla hareket etmelidir. Yamaç paraşütü kurslarına devam etmek istendiğinde kurslar kademeli olarak devam etmektedir. Yamaç paraşütü eğitimi belirli bir sürede sonuçlanacak diye bir kural yoktur. Bu süreç kişiye ve yamaç paraşütü eğitimi ne ne kadar zaman ayırdığına bağlıdır.

Kulüp pilotu (P3)

Yamaç paraşütü kulüp pilotu, tam anlamıyla kendi başına uçuş kararları veremez. Bu yüzden kulüp, eğitmen yada deneyimli pilotlar eşliğinde uçuşlarını gerçekleştirmeye devam eder. P3 seviye yamaç paraşütü eğitimin de öğrenciye: ters kalkış, yelken uçuşu başlangıcı, kendi başına iniş ve kalkış becerileri kazandırılmaya çalışılır.
(Ortalama 1-3 ay )

Yamaç paraşütü pilot (P4)

Yamaç paraşütü pilot eğitimi almış olan bir öğrenci: artık kendi başına uçabilir, termik ve yelken bantlarını kullanarak havada kalabilir. Aynı zaman da basit SİV (emercensi) çalışmalarını yapmış olur. P4 yamaç paraşütü pilotu olarak anılır ve ulusal yarışmalara katılabilir.
(Ortalama 1-3 ay )

Deneyimli pilot (P5)

Yamaç paraşütü deneyimli pilot P5 olan bir öğrenci artık yamaç paraşütü uçuşlarında profesyonelleşmiştir. Tam SIV çalışması yapmıştır. Uluslar arası yamaç paraşütü yarışmalarına katılabilir. Bireysel olarak yamaç paraşütü eğitimi nin son aşaması P5 tir. Sportif süreçten eğitmen ve tandem (çift kişilik) uçuşlara geçecek adaylar ise yamaç paraşütü eğitimlerine diğer aşamalardan devam etmek durumundadır.
(Ortalama 6 ay )

Tandem yamaç paraşütü pilot (T1-T2)

Yamaç paraşütü pilotu p5 belgesini aldıktan sonra yolcu olarak bir yamaç paraşütü pilotu uçurmak isterse T1 belgesine ve eğitimine ihtiyaç duyar.
T2 belgesi ise, ticari olarak yolcu uçurabilir belgesi ve yeterliliğidir. T2 belgesi Dünyanın en çok uçuş yapılan bölgesi olan Ölüdeniz Babadağ da zorunludur.
(Ortalama 1-2 yıl)

Öğretmen pilot

Yamaç paraşütü öğretmen pilot yeterliliği kendi içinde kademeler barındırır. 1.Kademe öğretmen sadece asistanlık yapabilir. 2.Kademe öğretmen P2 seviyesinde eğitim verebilir gibi çeşitlendirilir. Yamaç paraşütü profesyonel hayatının en çetrefilli aşamasıdır.
(Ortalama 3-5 yıl)

SIV çalışmaları

SIV nedir: Yamaç paraşütü uçuşlarımız da başımıza gelebilecek tehlikeli olayları, başımıza gelmeden önce deniz üzerinde gerekli önlemler alınarak simüle ettiğimiz çalışmalardır. SIV çalışmaları eğitimlerin her aşamasında yer alır. Pilot profesyonel aşamaya geldiğinde SIV çalışmaları devam eder. Her kanat için belirli aralıklarda dahi bu çalışmalar yapılması gereklidir. Profesyonel olmadan önceki süreçte bu çalışmalar eğitmen gözetiminde ve kontolün de yapılır. Sonraki süreçte Pilot kendi tecrübesiyle çalışmaları devam ettirir.

Yamaç Paraşütü Lisanları

Türkiye de en yaygın kullanılan lisanslar FAI lisanslarıdır. Uluslar arası geçerlidir, bu belge Türkiye de Hava sporları federasyonu ve Türk hava kurumu tarafından verilmektedir.
APPI lisansı Fransa merkezli başka bir uluslar arası geçerli lisanstır. Türkiye dede geçmektedir.
USPA lisansı Amerika merkezli bir lisanslandırma türüdür. Türkiye de bazı noktalarda geçmektedir.

yamaç paraşütü lisansı, fethiye yamaç paraşütü okulu
en_GBEnglish
Call Now Button